Blog


Reklama na internetu: 7 důvodů a 6 kroků jak propagovat firmu online

Autor: Ján Forgáč, publikováno: 13.4.2011
Článek je zařazen v kategoriích: Web analytics, Ostatní

Máte již zavedenou značku a zatím nepoužíváte pro reklamu internet, nebo chcete zkusit uvést na trh nový produkt či službu? Možná s podnikáním právě začínáte a ještě nevíte, jak se vám bude dařit. V každém z těchto případů je internet ideálním místem, kde se vám vyplatí investovat do reklamy.

Jestli máte obavy, zda se online reklama vyplácí, tak doporučuji zajímavou studii od Google o internetu v Česku  www.zemeinternetova.cz a také v první části tohoto článku najdete 7 důvodů, proč nemít strach z reklamy na internetu. Pokud ale již reklamě na internetu důvěřujete, v druhé části článku je stručně popsaných 6 kroků, jak úspěšně propagovat vaší firmu on-line.

7 důvodů proč inzerovat na internetu

1) Lidé tráví spoustu času online

Důkazem je stoupající tendence množství financí utracených na internetové reklamě:

České zdroje

 • Lupa ► Investice do reklamy na internetu v Čechách v roce 2010 byly o 20% vyšší, než v roce 2009. Odhad na rok 2011 je 24% nárůst, tedy optimistický. Celý článek k přečtení zde.
 • Lupa ► "Americká tištěná periodika měla loni méně čtenářů a nižší příjmy z reklamy, než online zpravodajství." Celý článek k přečtení zde.
 • Lupa ► "Půl miliardy aktivních uživatelů oznámil Facebook loni v červenci. Nyní jeho zástupci hovoří o více než 600 milionech aktivních uživatelů. Je ovšem velmi pravděpodobné, že ve skutečnosti jich bude ještě mnohem více." Článek z Lupy zde.
 • Ty Internety ► "Američtí spotřebitelé stále tráví zdaleka nejvíce času s televizí, hned druhým médiem v řadě je internet. Výdaje na reklamu se však u obou kategorií výrazně liší." Celý článek čtěte zde.

Zahraniční zdroje

 • Beakdeal ► "Budoucnost marketingových rozpočtů: Kam byste měli směřovat marketingovou energii v roce 2011?" Reklama na internetu sice v objemu roste, ale autor tvrdí, že by měla a bude růst ještě rychleji. Více zde.
 • Gigaom ►  Zajímavé grafy - mě zaujal hlavně tento - kolik času tráví lidé sledováním různých médií a srovnání investic do reklamy na těchto médiích. U internetu je to nezdravá propast mezi stále ještě relativně nízkými investicemi do reklamy vzhledem k tomu, kolik času lidi tráví právě na internetu. Celý článek čtěte zde.
  médiá - čas versus investice
 • SlideShare ► "What the F**k is Social Media NOW?" Prezentaci a analýzu vlivu sociálních médií naleznete zde.
 • Marketingsherpa ► Graf znázorňující, jak se změnily rozpočty firem určené na reklamu v roce 2011 oproti předešlému roku. Průzkum o taktickém vývoji marketingu od firmy Marketingsherpa. Celý článek čtěte zde.
  poměr investic do reklamy

2) Internet neustále roste

Online svět pořád neuvěřitelně roste a využívá ho stále více lidí, kdežto klasická média svým způsobem "upadají". Internet je ještě hodně mladý, má jen cca 5000 dní a nikdo neví, co od něj můžeme očekávat za dalších třeba 5 let. Kam a jak se všechno zase posune? Například Facebook-u je méně než 6 let (v USA) a v Čechách funguje 3 roky a přitom si za tak krátkou dobu získal u nás více jak 3 miliony aktivních uživatelů (tedy celou třetinu populace, viz Facebook Statistiky).

[Editováno 3.2.2012]: Optimistický odhad růstu nákupů přes internet v nejbližších letech.

3) Cílení reklamy

Online svět nabízí neuvěřitelnou možnost cílit na konkrétní typ uživatelů. Tato možnost v offline reklamě není, nebo je jen velmi omezená. Billboard na dálnici shlédne sice kvantum lidí, ale zaujme možná jen každého 20 000. projíždějícího. V televizi i muži musí sledovat reklamu na rtěnky, i když si ji pravděpodobně nikdy nekoupí atd.

Kdežto na internetu si můžete vybrat jen lidi, kteří hledají konkrétní produkt nebo službu, například lidé hledající firmu na "servis plastových oken", nebo chtějící koupit "digitální fotoaparát do 20 tisíc". Trochu jiné cílení umožňuje například Facebook, který ví o svých uživatelích spoustu věcí jako pohlaví, věk, záliby... Reklama na internetu může být natolik cílená, že není uživatelem vnímána jako obtěžování, ale právě naopak.

4) Měření online inzerce

V online světě se dá rozhodovat podle naměřených dat a ne jen na základě pocitu. Na internetu je možné téměř vše změřit a vyhodnotit. To je obrovská deviza, kterou klasická média neposkytují, nebo jen ve velice omezené míře. Rozhodování je pak jednoduché, na základě jasných dat, a nestojí už na neurčitém pocitu, nebo podlehnutí nátlaku/šikovnosti obchodního zástupce reklamního média (ať už je to offline, nebo online medium).
Dokážete změřit úspěšnost offline reklamy v radiu, televizi, na billboardu, nebo třeba v časopise? Tato média jsou často předražená a vy nemáte jak změřit, jestli se investice do inzerce vyplatila nebo ne. Ale na internetu se dozvíte přesně kolik lidí přišlo na váš web z PPC kampaně, ze zápisu v katalogu, nebo třeba i z reklamy v rádiu. A nejen to, uvidíte dokonce co přesně na vašich stránkách dělali. Z toho se dá už celkem přesně usoudit, jestli ten který způsob reklamy fungoval a jestli se vyplatí do něj investovat i příště.

5) Internet šetří čas

V extrémním případě se web dá vyrobit i za noc, nebo prostě za pár hodin. Reklamní kampaň se dá spustit téměř okamžitě. Například CPC kampaně na Skliku, AdWords, nebo Facebooku. Stejně rychle se tyto kampaně dají ukončit, nebo změnit. A neustále máte o všem přehled a můžete rychle reagovat.

6) Internet je levný

Najít správný způsob propagace na internetu je levnější. Například minimální investice do PPC reklamy je 1000 Kč na Skliku, nebo pár set korun na AdWords. Nemluvě při porovnání ceny za internetové stránky / eshop / velký portál s cenou za kamenný obchod, jeho měsíční pronájem, rekonstrukci, vybavení, výplaty personálu, naplnění skladu a podobně. Kolik času a peněz ušetříte, když obchod rozjedete online? V případě úspěchu v online světě se můžete rozrůst a zaujmout místo nakonec i v offline světě.

7) Online svět je ideální pro testování

V případě neúspěchu se dá rychle přestat a zkusit něco jiného. Pokud jste právě vyzkoušeli něco, co nefunguje, můžete lehce přejít k jiné taktice a nebo to zkusit prostě jinde a jinak. A to platí nejen v oboru, ve kterém podnikáte, ale i o reklamě, kterou používáte. Můžeme to nazvat pravidlem levného a rychlého neúspěchu. Stejný neúspěch v offline světě by vás stál mnohem více času a především financí.

6 kroků, jak úspěšně propagovat vaší firmu na internetu

1) Zajistit kvalitní internetovou prezentaci

Před tím než začnete investovat do on-line reklamy, potřebujete investovat do vaší prezentace. Ať už se jedná o web, internetový obchod, nebo rovnou vetší portál, v každém případě je potřeba mít vyřešené všechny aspekty stránek na úrovni.

 • praktická funkčnost a uživatelské rozhraní pro návštěvníky
 • přesvědčivé grafické zpracování
 • funkce pro správu webu a redakční systém
 • On Page Seo
 • ...

Pokud máte stránky, které návštěvníky nepřesvědčí k nákupu nebo objednávce, bude investice do reklamy vyhazováním pěněz, protože vám zákazníky nepřivede i když reklama zvýší návštěvnost stránek.
Praktické příklady, proč není rozumné jít jen po ceně a pořídit si levný web.

2) Naplnit prezentaci hodnotným obsahem

Texty, obrázky, videa... To jsou hlavní prostředky, kterými můžete návštěvníky přesvědčit. Internet je v tomto ohledu značně odlišný od přímé komunikace s klienty. Nemáte je jak zastavit a přesvědčit osobně, proto to musí udělat za vás stránky a jejich obsah. Draze "nakoupení" návštěvníci mohou velmi snadno váš web opustit jediným kliknutím a už se nikdy nevrátit. Proto vylepšování a zdokonalování webu a jeho obsahu není nikdy dost.

3) Mít promyšlené způsoby konverzí

Jak se z návštěvníků mohou stát zákazníci (objednávka a nákup, poptávka, dotaz a další). Nemusí jít pouze o dvě možnosti, tedy, že se návštěvník stane klientem, nebo se jím návštěvník nestane. Stejně jako skutečný svět není pouze černobílý, tak i online svět je barevný. Proto je dobré mít i mezistupně konverzí pro lidi, kteří se nechtějí stát zákazníky právě teď hned, ale možná někdy v budoucnu ano (registrace pro zasílání novinek, nezávazné dotazy, nebo zajímavý a aktuální obsah na webu, aby se měli návstěvníci proč vracet). Víc informaci o konverzích.

4) Měření statistik stránek pro vyhodnocování výkonu webu a reklamy

Doporučuji použít Google Analytics (GA), které jsou zdarma a poskytují velké množství užitečných reportů. Stačí vložit na váš web do každé podstránky kód, který po přihlášení do GA obdržíte.

5) Investice do reklamy propojená s měřením jednotlivých reklamních kampaní

Typů reklamy je nepřeberné množství. Základní přehled najdete v článku: jak zvýšit návštěvnost firemních webových stránek. Je zásadní výkon každé kampaně měřit a vyhodnocovat. Pro sledování kampaní v Google Analytics je nutné použít další měřící kód, který získáte pomocí nástroje url builder. Vygenerovanou url adresu pak vložíte do kampaně jako cílovou adresu, kam se návštěvníci prokliknou na vaši internetovou stránku. Takto nastavené kampaně se budou přehledně zobrazovat v reportech GA. Zde uvádím návody krok po kroku, jak pomocí Google Analytics sledovat Sklik a AdWords kampaně. Pro offline kampaně lze použít podobný způsob měření, jen vyžaduje použití odlišného doménového jména a náslené přesměrování na adresu vygenerovanou url buildrem na vaší primární doméně.

6) Akce na základě vyhodnocení návratnosti investic

Přinesly nám po dostatečném čase online inzerování naše investice do reklamy zisk nebo jsme ve ztrátě?

A) v případě úspěchu můžeme investovat ještě více

→ zároveň třeba ale pracovat na vylepšování webu

→ VHODNÉ ZMĚNY na webu a v reklamních kampaních tak, aby se konverzní poměr ještě zvýšil

B) v případě neúspěchu je rozhodnutí náročnější a přináší i více práce

→ je chyba v reklamním médiu? ⇒ zrušíme reklamní kampaň a zkusíme jinou
→ je příčina v nekvalitním webu? ⇒ upravíme a vylepšíme web

→ NUTNÉ ZMĚNY ⇒ jak na webu, tak v kampani, případně ukončení dané kampaně


Komentáře

1. Michal, 7.9.2012
link

Nabízím Google Adwords kupony za skvělé ceny. V případě zájmu mě kontaktujte emailem.

2. Michal, 7.9.2012
link

Email se tady nezobrazuje, takže janecekmichal@email.cz

3. Bugati, 21.6.2013
link

Provozuji portál na vymáhání pohledávek a snažím se cílit všechnu reklamu na toto klíčové slovo. Obsah se snažím mít aktuální a stále přibývá, protože ho přidávají registrovaní uživatelé. Rozhodně souhlasím, že měření výsledků reklam je velmi důležité a samozřejmě vyhodnocování reklamních kampaní také. Přínosný článek, díky.

4. Jan, 9.7.2013
link

Rozhodně dnes by každá firma měla mít webové stránky, a měla by být dohledatelná vyhledávačem.

Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)