Blog


Vyhledávání je lepší, než sociální média

Autor: Ján Forgáč, publikováno: 9.5.2011
Článek je zařazen v kategorii: SEO a Inbound Marketing

Sociální sítě jsou každodenní součástí života obrovské masy lidí. Tam, kde je velká koncentrace lidí zákonitě přichází i reklama a čím více lidí tam je, tím i více reklamy. O reklamě na Facebooku se toho mnoho mluví i píše.

Podíváme se na to teď ale z hladiska inzerenta, malé nebo střední firmy, který/á zvažuje jak rozdělit svůj ne moc velký marketingový budget. Budeme se věnovat pouze internetu, neboli té části rozpočtu, která půjde do internetu. Fiktivní rozpočet se tedy pohybuje někde v rozmezí 30 tisíc, až milionu ročně. Jedná se o firmu, která očekává, že jí reklama přinese konkrétní zákazníky. Neinvestuje do neměřitelných, nebo jen stěží meřitelných brandingových kampaní. Jinými slovy chce, aby se reklama minimálně zaplatila a nepotřebuje "jen" zvýšení povědomí o značce, jako je tomu například u některých kampaní firem typu Coca Cola, Puma, nebo Google, kde je z marketingového rozpočtu velká část investována na značku/branding, bez možnosti měření konkrétních konverzí a ROI (návratnosti investic).

Nějakou část omezeného rozpočtu se většinou vyplatí vložit do zápisu ve firemním katalogu Seznamu, nebo v nějakém oborovém portálu/katalogu. Ostatní obecné katalogy od Najisto, přes ABC Českého Hospodářství, InternetTradingu a milionu dalších vám nedoporučuji. Jak v jedné diskuzi napsal Marek Prokop: "Na většině míst se nevyplatí inzerovat, ... V reklamně platí presumpce viny -- každý, kdo ji nabízí, je podvodník, dokud se neprokáže opak :-)".
Kam ale tedy vložit zbylou částku? Do PPC a SEO, nebo do reklamy v sociálních médiích, konkrétněji do Facebooku? Ne, že by na internetu nebyly jiné možnosti, ale toto jsou dvě celkem opodstatněné varianty, kde se může vyplatit investovat. Na rozdíl od spousty jiných možností inzerce bez návratnosti, kde více méně jen přijdete o peníze.

Odpověď na tuto otázku asi nebude stejná pro všechny. Záleží na oboru podnikání a mnoho dalších věcech, ale něco zobecnit přeci jenom lze, takže pojďme se na to podívat.

Reklama ve výsledcích vyhledávaní (SEO i PPC) na Seznamu a Google je velice přesně cílená

A právě proto je větší šance, že se vám právě ve vyhledávaní reklama vyplatí. Na Facebooku a dalších sociálních médiích takovéto přesné cílení zatím není možné. Když jste například firma, která dodává plastová okna v Praze a okolí, tak prostě ten, kdo hledá ve vyhledávačích fráze jako "plastová okna Praha", nebo "plastová okna ceník", je s velkou pravděpodobností váš člověk (potencionální zákazník). Slov je samozřejmě obrovské množství a je důležité najít co nejvíce různých slovních spojení, do kterých se vám pak vyplatí zainvestovat přes PPC a SEO.

Je jen přirozené, že takoví návštěvníci ze Seznamu a Google budou mnohem aktivnější a přinesou vám víc obchodu, než návštěvníci ze sociálních médií, konkrétně Facebooku.
Více si o tom můžete přečíst v článcích na TyInternety: "Sociální sítě zbožňujeme, prodeje ale moc nepřinášejí", "Vyhledávače generují aktivnější návštěvníky, než sociální sítě".

Vyhledávače vám přivedou více návštěvníků na stránky

Facebook již dohnal v návštěvnosti americký Google a v některých studijích (zdroj např. BusinessInsider.com) se uvádí, že Facebook dokonce Google v návštěvnosti předstihl. Háček je v tom, že Facebook své návštěvníky neposílá dál tak, jako to dělají vyhledávače.
Zde je orientační graf porovnání návštěvnosti Google a Facebooku z Compeete:

porovnání návštěvnosti Google a Facebooku

Je poměrně přirozené, že vyhledávače přivádí více lidí na cizí stránky. Uživatelé jdou na vyhledávač, když chtějí něco najít. Stránky a služby Seznamu a Google nejsou cílem zájmu návštěvníků, kteří je používají pouze k hledání. Jsou prostředníkem a lidé jsou na to zvyklí. Předem vědí, že skončí nakonec na stránkách někoho jiného a Google a Seznam prostě opustí. Zní to triviálně, ale je to důležité, protože na Facebook nejdete něco najít a nechcete skončit nakonec na nějakém jiném webu. Chcete prostě primárně zůstat a používat služby Facebooku samotného. Už dávno Seznam, Google, ani Facebook nejsou pouze stránky - jsou to služby, neboli platformy, které můžete používat i bez internetového prohlížeče. Například díky aplikaci v chytrém telefonu.

Proto je příchozí návštěvnost z vyhledávaní obecně větší a kvalitnější oproti návštěvnosti příchozí ze sociálních sítí. Více si o tom můžete přečíst v anglickém članku na Search Engine Landu.

[editováno 14.8.2011]
Studie -- sociální média selhávají v přivádění návštěvnosti (anglicky): http://www.webpronews.com/study-says-social-media-sucks-at-driving-traffic-2011-08

K reklamě skrze sociální média se obrací stále více malých firem

Reklama v sociálních médiích nemusí být pouze placená. Ale ono nic není zadarmo, a pokud chcete být v sociálních médiích úspěšní, něčím zaplatit musíte. Aby se o vás dozvědeli, musíte se angažovat a investovat svůj čas.

Studie na toto téma v eMarketer uvádí, že 70% malých firem v Americe pro marketing používá Facebook. Pokud již tomu tak není i u nás, tak asi brzo bude.

Velké firmy mají nejen dostatek lidských zdrojú, ale i peněz na masivní sociální kampaně, například přes Facebook aplikace. Příkladem toho je úspěšná Facebooková - motýlková kampaň HP.

Jak tedy naložit s rozpočtem?

Rozhodnutí je na vás. Ale asi není rozumné ignorovat ani jedno, ani druhé. Čím širší bude váš online marketingový mix, tím lépe pro vás. Ale nic dobré není zadarmo. Za PPC se platí, o SEO je stále potřeba se starat a úspěšná reklama na Facebooku vás vyjde buď na spoustu peněz, nebo času, a nebo obojího. Zvažte tedy, jak svůj čas a rozpočet co nejlépe rozdělit.


Komentáře

1. Hermes, 5.6.2011
link

Tak musím souhlasit. Traffic z Facebooku je dobrý, ale jde tu o konverze. Když mi přijdou lidé z vyhledávače na slovo nákup notebooku tak je zde třeba i 25 % konverze. Ty lidé hledají nákup notebooku a také to najdou, ale na Facebooku je složité různě cílit.

2. Mikina, 24.6.2013
link

Zaujívý článok, myslím, že aj dosť trefný...

3. Lucia, 25.6.2013
link

Ja sa priklanam viac pre reklamu na vyhladavacoch, pretoze na soc. sietach castokrat ludia v skupinach nie su dobrovolne a do vyhladavacov zadavaju slovo cielene

4. Lukas, 20.7.2013
link

Facebook ako doplnok je fajn, no je obmedzeny iba na ludi,ktori su na stranke a trafit ten produkt,co zaujme je tazke. Ale do vyhladavacov ludia davaju cielene co hladaju

5. Martin Ulbrich, 1.8.2013
link

Zajímavou zkušeností bylo kdysi vyzkoušet PPC kampaň pro osobní stránky, kdy jem využil volný kupon na Google Adwords (jednu dobu se s nimi i kšeftovalo ve velkém). Třebaže jsem nastavil celkem nízký denní rozpočet, pravidelně byl pryč již během odpoledne. :)

Pošlete svůj komentář

položky označené * je nutné vyplnit (E-mail se na stránkách nezobrazuje)